Dowody zebrane przez detektywa, a sprawa w sądzie – garść przydatnych informacji

  • Home
  • Dowody zebrane przez detektywa, a sprawa w sądzie – garść przydatnych informacji

Podczas prowadzenia sprawy w sądzie często niezbędne są dowody. Dotyczy to często rozwodów, gdzie istotny jest podział majątku. W takiej sytuacji ewentualny poszkodowany często próbuje na własną rękę zbierać dowody, które maja obciążyć drugą stronę. Należy jednak zaznaczyć, że takie działanie nie jest najlepszym pomysłem, co więcej jest to proces nielegalny i podlega odpowiedzialności karnej. Dodatkowo dowody zdobyte w ten sposób nie zostaną uwzględnione przez sąd ze względu na nielegalne źródło pochodzenia. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy materiał pozyskał detektyw.

Prawo i przepisy w kwestii pracy detektywa

Aby materiał dowodowy został uznany w sądzie należy zadbać o jego legalność. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy licencjonowanego detektywa. Zebrane dowody staną się w tej sytuacji materiałem pochodzącym z legalnego źródła i mogą przyczynić się do udowodnienia winy lub potwierdzenia niewinności. Zgodnie z naszym prawem detektyw może dostarczyć dowody w sprawie sądowej, jednak nie odpowiada za ich ocenę. To już pozostaje w kwestii sądu. Po zebraniu materiału detektyw przekazuje całość zabranego materiału zleceniodawcy, a ten z kolei przekazuje je swojemu prawnikowi. Należy jednak zaznaczyć, że cały proces musi odbywać się zgodnie z ustalonymi przepisami. Detektyw musi zachować tajemnicę, co do źródła dowodów. Z tajemnicy może go zwolnić sąd, jeśli uzna to za konieczne. Podczas gromadzenia materiału dowodowego nie może dojść do naruszenia praw i wolności osób postronnych. Wszelkie dane muszą być wiarygodne, a detektyw ponadto posiada prawo do przetwarzania danych osobowych, nawet bez zgody zainteresowanych. Pomoc detektywa w sądzie jest nieoceniona i często decyduje o zmianie sytuacji klienta. Sąd dopuszcza bowiem nie tylko informacje zgromadzone w trakcie śledztwa, ale również raporty, filmy, zdjęcia. Jeśli zaistnieje taka konieczność może również powołać detektywa na świadka.

Detektyw i adwokat – czy to ma sens?

Jeszcze kilka lat temu zaangażowanie prywatnego detektywa budziło mnóstwo kontrowersji. Dziś sytuacja zupełnie się zmieniła i adwokaci coraz chętniej wykorzystują pomoc detektywa w sądzie. Stało się to zupełnie naturalnym procesem, a możliwość uzyskania niezbitych i wiarygodnych dowodów znacznie wpłynęła na zmianę światopoglądu. Współpraca detektywa z adwokatem daje szerokie możliwości. Większość spraw tego typu dotyczy postępowania rozwodowego, jednak coraz częściej adwokat i detektyw łączą siły, kiedy sprawy dotyczą szeroko pojętego postępowania biznesowego. W tym przypadku warto wskazać na nieuczciwą konkurencję czy informatykę śledczą. To tylko nieliczne przykłady, kiedy detektyw może pomóc adwokatowi w pozytywnym rozwiązaniu sprawy.

Sam proces gromadzenia dowodów to jedno. Adwokat musi ocenić ich realną ocenę i wpływ na postępowanie. Dzięki temu prawnik może opracować właściwą i skuteczną strategię. Na zakończenie klient otrzymuje specjalny raport sporządzony przez detektywa, który zawiera opis wszelkich działań podczas gromadzenia materiału dowodowego. Co zyskuje adwokat na współpracy z detektywem? O ile zebrane dowody zostały zdobyte w świetle prawa, pozwala to z pewnością na szybsze i skuteczniejsze zakończenie sprawy klienta na jego korzyść. Należy przy tym zaznaczyć, że skomplikowane sprawy potrafią przeciągać się w nieskończoność i tylko posiadanie niezbitego dowodu mogłoby przesądzić o zakończeniu postępowania. Ponadto rolą adwokata nie jest zdobywanie dowodów i poszukiwanie świadków. Dlatego w takiej sytuacji nieoceniona jest współpraca detektywa z adwokatem, który zazwyczaj posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale również niezbędne narzędzia do pozyskania wiarygodnych dowodów w sądzie.

Obecnie coraz częściej do detektywów zgłaszają się klienci z polecenia zaprzyjaźnionych kancelarii adwokackich. To właśnie prawnik jest pierwszą osobą, która ocenia realne szanse na pozytywne zakończenia sprawy w sądzie. Kiedy zatem trudno o jednoznaczny wynik, warto skorzystać z pomocy detektywa, który zgromadzi dowody w sprawie sądowej i przechyli szalę zwycięstwa na korzyść klienta.

Udostępnij:


Zadzwoń
+48 536 225 224
Zadzwoń